فهرست سریع مطلب

دسترسی سریع به مطالب با تصویر

ورزش هیجان انگیز و جذاب و دلچسب به نام اسکی روی چمن

ورزش اسکی روی چمن در ایران از حدود سالهای 1370که نخستین گروه از علاقمندان این رشته جهت شرکت دریک کلاس مربيگری به کشور ترکیه اعزام شده بودند، آغاز شده و در سال 1372 کلنگ پیست اسکی چمن در ایران و در منطقه اسکی دیزین زده شد
امتیاز شما عزیزان به این مطلب
5/5

ورزش های جذاب ولی ناشناخته ای وجود دارند که در ایران آنقدرها که باید جا نیفتاده اند. اسکی روی چمن یکی از این ورزش ها است. کشور ما که به علت شرایط آب و هوایی پیست های متعددی برای اسکی روی برف ندارد، میتواند به اسکی روی چمن بپردازد، که در هر آب و هایی امکان پذیر است. نخستین قدم به طرف این اتفاق این است که ما ماجراجویان و دوستداران هیجان با این ورزش آشنا شده و آماده برای امتحان کردن کارهای هیجان انگیز جدید باشیم.
ورزش اسکی روی چمن در سال ۱۹۶۶ در فرانسه به عنوان روشی برای آموزش اسکی آلپاین (Alpine skiing) شروع شد.

ورزش اسکی چمن در ایران از حدود سالهای 1370که نخستین گروه از علاقمندان این رشته جهت شرکت دریک کلاس مربيگری به کشور ترکیه اعزام شده بودند، آغاز شده و در سال 1372 کلنگ پیست اسکی چمن در ایران و در منطقه اسکی دیزین زده شد و تلاش یکساله دست اندرکاران سبب گردید تا در سال 1373 این پیست مورد بهره برداری قرار گیرد، بعد از تائید فدراسیون بین الملی اسکی در سال 1375 نخستین مسابقه بین الملی در این پیست با چند کشور صاحب نام این رشته برپا شد.

نخستین میزبانی مسابقه های جام جهانی در سال 1379 به ایران سپرده شد.

اِسکی به دو دسته اصلی تقسیم می شود که نوع قدیمی تر آن در اسکاندیناوی ترتیب داده شده به صورتی که اتصالات پاشنه آن رها و آزاد میباشد و تخته به پنجه چکمه اسکی باز وصل می شود و نه به پاشنه پس اسکی باز توانایی مانور و ایجاد حرکت و پیچ بیشتر و در عین حال به زانو خم شدن را خواهد داشت.. انواع اسکی اسکاندیناوی عبارتند از: اسکی پرش، اسکی صحرایی( Cross- Country که معنی آن سرزمین نوردی می باشد ) و اسکی تلمارک است.

با این که این ورزش از جذابیت خوبی برخوردار است ولی استقبال زيادي نداشته است، که کمبود پیست و ناشناخته بودن از علل آن است.

این ورزش از نظر ظاهری شبیه اسکی برف است ولی از نظر تکنیکی با آن متفاوت است. چمن مخصوص این اسکی باید عاری از هرگونه سنگ و عوارض باشد تا آسیبی به ورزش‌کار نرسد.

اسکی روی چمن رشته ای پر تحرک بوده و وسایل مربوط به خود را می طلبد. در ادامه به معرفی ضروریات اسکی روی چمن می پردازیم.

ضروریات اسکی روی چمن

چنانچه در این ورزش احتیاجی به لباس‌های حجیم نداشته باشید و با لباس سبک به ورزش اسکی بپردازید، خطرات زيادي بوجود می آید. در کنار جذابیت های این ورزش، اسیب های این ورزش بسیار جدّي میباشد در اسکی برف زمین خوردن دردناک میباشد ولی چون فرد بر روی زمین لیز می خورد از اسیب آن کاسته می شود و همچنين از لباس‌های حجیم استفاده می شود از شدت ضربه مقداری کم می شود ولی در اسکی چمن چون زمین خوردن اکثراً با لیز خوردن همراه نیست شدت ضربه بیشتر شده و چون از لباس‌های سبک استفاده می شود درصد آسیب به پوست افزایش پیدا می کند.

به همین علت در اسکی چمن علاوه بر کلاه ایمنی از ساعد بند و زانو بند هم استفاده می کنند. از عمده فواید استفاده از اسکی روی چمن، آماده سازی بدن برای فصل جدید اسکی برف میباشد همان طور که می دانید در هر ورزشی عضلات خاصی درگیر می باشند که بدن سازی آن ورزش باید مناسب آن فعالیت در نظر رفته شود.

تبلیغ
تبلیغ
تبلیغ
تبلیغ

اگر مطلب ما برای شما مفید بود می توانید از طریق لینک های زیر آن را در شبکه های اجتماعی اشتراک گذاری کنید.

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *