فهرست سریع مطلب

دسترسی سریع به مطالب با تصویر

مسابقات فوتبال ، فوتبال بخش پنجم و آخر

مسابقات فوتبال خیابانی یک نوع بازی فوتبال محلی است که تیرهای دروازه‌های آن می‌تواند آجر، سنگ و اشیاء مشابه آن باشد. این بازی‌ها در پیاده ‌روها، کوچه‌ها و خیابان‌ها انجام می ‌گیرند و تعداد بازیکنان تیم‌ها ۳ و بیشتر از آن است.
امتیاز شما عزیزان به این مطلب
5/5

طبق رسم سایت نهایت ورزش روز های جمعه به مطالبی راجع به ورزش های گروهی اختصاص دارد. شما عزیزان می توانید ما را در کانال تلگرام و کانال روبیکا همراهی کنید. هفته های گذشته درباره فوتبال ، بخش اول صحبت کردیم و به معرفی اجمالی این ورزش پرطرفدار پرداختیم، در بخش دوم به تاریخچه آن پرداختیم و در بخش سوم به قوانین کلی و قوانین هفده گانه فیفا پرداختیم و در بخش چهارم به اقتصاد فوتبال و کنفدراسیون های تابع فیفا پرداختیم و در این بخش که بخش پایانی داستان فوتبال است به مسابقات فوتبال ، محلی تا بین المللی ، می پردازیم

مسابقات فوتبال محلی تا بین‌المللی

فوتبال خیابانی یک نوع بازی فوتبال محلی است که تیرهای دروازه‌های آن می‌تواند آجر، سنگ و اشیاء مشابه آن باشد. این بازی‌ها در پیاده ‌روها، کوچه‌ها و خیابان‌ها انجام می ‌گیرند و تعداد بازیکنان تیم‌ها ۳ و بیشتر از آن است. از جمله کشورهایی که این بازی‌ها در آن انجام می ‌گیرد، می ‌توان به برزیل اشاره‌کرد. رقابت‌های حساس فوتبال همیشه میان دو تیم هم ‌شهری بوده ‌است. برای نمونه، بازی‌های تیم‌های هم ‌شهری لیورپول با اورتون، منچستر یونایتد با منچستر سیتی، چلسی با آرسنال، استقلال با پرسپولیس و … بسیار مهم و حساس بوده ‌اند. به بازی دو تیم همشهری، شهرآورد یا دِربی می ‌گویند.

جام جهانی فوتبال بزرگ‌ ترین رویداد ورزشی جهان است و تیم‌های ملی مردان الف از ۲۰۸ فدراسیون فوتبال برگزیده می ‌شوند و در این جام شرکت می ‌کنند. این مسابقات هر چهار سال یک ‌بار انجام می ‌گیرد. نخستین مسابقات جام جهانی فوتبال در سال ۱۹۳۰ برگزار شد و تاکنون به‌ جز سال‌های ۱۹۴۲ و ۱۹۴۶ به‌علت جنگ جهانی دوم، هر چهار سال یک ‌بار برگزار شده ‌است. این مسابقات فعلاً در قالب ۳۲ تیم در کشور (های) میزبان و در طول دوره‌ای یک‌ ماهه انجام می ‌گیرد. مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال برای تعیین تیم‌های شرکت ‌کننده در جام جهانی فوتبال طی سه سال انجام می‌گیرد. جام جهانی فوتبال 2014 به میزبانی برزیل، واپسین جام جهانی بود که تیم ملی فوتبال آلمان قهرمان این جام شد. جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ به میزبانی روسیه با قهرمانی تیم ملی فرانسه به پایان رسید. تیم ملی برزیل با ۵ قهرمانی و تیم‌های ملی ایتالیا و آلمان هرکدام با ۴ عنوان قهرمانی، پرافتخارترین تیم‌های جام جهانی فوتبال هستند.

رقابت‌های بین ‌المللی فوتبال برای نخستین ‌بار در بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۰۰ پاریس، فرانسه اجراشد. پس از آن، فوتبال در همه بازی‌های المپیک تابستانی به‌جز بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۳۲ لس‌آنجلس، ایالات متحده آمریکا اجراشد. پس از بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۹۲ بارسلونا، اسپانیا، تیم ملی فوتبال اسپانیا واپسین تیم اروپایی بود که موفق به کسب مدال طلای فوتبال در بازی‌های المپیک تابستانی شد. از بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۹۶ آتلانتا، ایالات متحده آمریکا به بعد، تنها تیم‌های آفریقایی و آمریکای جنوبی موفق به کسب مدال طلای فوتبال المپیک شدند. هم‌چنین در المپیک سال ۱۹۹۶، فوتبال بانوان به برنامهٔ المپیک افزوده ‌شد. تیم ملی فوتبال بانوان ایالات متحده آمریکا چهار بار در سال‌های ۱۹۹۶ در آتلانتا، ۲۰۰۴ در آتن، ۲۰۰۸ در پکن و ۲۰۱۲ در لندن موفق به کسب مدال طلا شدند. بانوان آمریکا در بازی پایانی المپیک ۲۰۰۰ در سیدنی، از تیم ملی فوتبال بانوان نروژ شکست ‌خوردند و کسب مدال نقره نائل ‌آمدند.

پس از جام جهانی، جام‌های ملت ‌های قاره‌ها مهم ‌ترین مسابقات بین ‌المللی فوتبال هستند که توسط کنفدراسیون‌های هر قاره میان تیم‌های ملی آن قاره برگزار می‌شود. این مسابقات شامل: جام ملت‌های اروپا (یوفا)،کوپا آمریکا (کونمبول)،[۱۱۳] جام ملت‌های آفریقا (سی‌اِی‌اِف)، جام ملت‌های آسیا (اِی‌اف‌سی)، جام طلایی کونکاکاف (کونکاکاف)، و جام ملت‌های اقیانوسیه (ای‌اف‌سی) می‌شوند. جام کنفدراسیون‌ها یکی دیگر از جام‌های بین‌المللی است که قهرمانان هر قاره با میزبان جام جهانی فوتبال آینده و قهرمان جام جهانی گذشته در دو گروه تقسیم‌ بندی می‌شوند و به رقابت با یک ‌دیگر می‌پردازند. معتبرترین جام‌های بین‌المللی باشگاهی، جام‌های باشگاه‌های قاره‌ها هستند که عبارتند از: لیگ قهرمانان اروپا (یوفا)، لیگ قهرمانان آسیا (اِی‌اِف‌سی)، جام لیبرتادورس (کونمبول)، لیگ قهرمانان اقیانوسیه (اواِف‌سی)، لیگ قهرمانان کونکاکاف (کونکاکاف) و لیگ قهرمانان آفریقا (سی‌اِی‌اِف). قهرمانان جام باشگاه‌های شش قاره در جام باشگاه‌های جهان به رقابت با یک ‌دیگر می‌پردازند. ان اف بورد هر دو سال یک ‌بار، مسابقاتی میان ۲۷ عضو خود برگزار می‌کند که جام جهانی ویوا نامیده می‌شود و یکی از اعضای ان اف بورد، میزبان جام است. این جام زیر نظر فیفا نیست.

مسابقات فوتبال داخلی، لیگ‌ها و باشگاه‌ها

در اوایل سال ۱۹۳۰ میلادی، لیگ‌های مختلفی در کشورهای مختلف جهان به ‌وجود آمدند. لیگ‌های فوتبال درآمدزایی بالایی دارند؛ اما گاهی اوقات ممکن‌است که باشگاه‌ها نه ‌تنها هیچ سودی ‌نکنند، بلکه ضرر نیز بکنند. در فصل ۰۷–۲۰۰۶ لیگ برتر فوتبال انگلستان، حقوق باشگاه‌ها ۱۳٪ افزایش‌ یافت. (متوسط افزایش باید ۱۱٪ باشد) لیگ‌ها مقدار زیادی از درآمدهای خود را صرف پخش بازی‌هایشان در رادیو و تلویزیون می‌ کنند.

از معروف‌ترین و بهترین لیگ‌های فوتبال جهان می‌توان به لا لیگا (اسپانیا)، لیگ برتر انگلستان، سری آ (ایتالیا)، لیگ ۱ (فرانسه)، بوندس‌لیگا (آلمان)، لیگ برتر فوتبال هلند، لیگ برتر فوتبال روسیه، لیگ برتر فوتبال برزیل، دستهٔ برتر فوتبال آرژانتین و دستهٔ برتر فوتبال مکزیک اشاره‌ نمود.

در سال ۲۰۰۰ فیفا فهرستی از موفق‌ترین باشگاه‌های قرن بیستم منتشر کرد. در این فهرست رئال مادرید در صدر قرار گرفت و باشگاه‌های منچستر یونایتد، بایرن مونیخ و بارسلونا در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

باشگاه فوتبال کورینتیانس برزیل نخستین باشگاه غیراروپایی است که چندین ‌بار قهرمان جام باشگاه‌های جهان شده ‌است. کورینتیانس، چلسی را در مسابقهٔ پایانی جام باشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۲ با نتیجهٔ ۰–۱ شکست ‌داد و مجدداً قهرمان این جام معتبر شد. رئال مادرید توسط فیفا به ‌عنوان بهترین باشگاه فوتبال سده بیستم میلادی شناخته شده ‌است.

فوتبال بانوان

نخستین مسابقات فوتبال بانوان در سال ۱۸۹۵ در انگلستان انجام ‌گرفت که در آن بازی لندن شمالی با نتیجهٔ ۱–۷ لندن جنوبی را شکست ‌داد. در سال ۱۹۲۰، نخستین بازی بین‌المللی فوتبال بانوان انجام ‌گرفت که در آن بازی باشگاه فوتبال بانوان دیک کر و تیم ملی فوتبال بانوان فرانسه صورت ‌گرفت که فرانسه ۰–۲ شکست ‌خورد. در همین سال، بیشترین تماشاگر فوتبال بانوان (۵۳٬۰۰۰ تماشاگر) تاکنون به تماشای بازی باشگاه فوتبال بانوان دیک کر و باشگاه فوتبال بانوان اس‌تی هلن نشستند. تیم بانوان دیک کر در این بازی ۰–۴ پیروز شد.

هرچند که فوتبال بانوان در سده بیستم میلادی و امروزه به محبوبیت‌های بسیاری دست پیدا کرده ‌است، همیشه زیر سایه فوتبال مردان بوده و بانوان بر این باورند که فوتبالشان باید با فوتبال مردان برابر باشد. این رویداد که ورزش مردان و بانوان برابر باشد، احتمال ‌دارد به ‌زودی در ورزش‌هایی مانند هندبال، والیبال و تنیس رخ ‌دهد، اما این رویداد در فوتبال غیرممکن به ‌نظر می‌رسد. یکی از بزرگ ‌ترین مشکلات فوتبال بانوان روحیهٔ خشونت ‌آمیز آن است؛ به ‌ویژه هنگامی که قواعد و قوانینی برای فوتبال تعریف نشده ‌بود. حتی امروزه، با همه قوانین عادلانهٔ بازی این مشکل به ‌طور کامل حل نشده‌ است. با شکل‌گیری اتحادیه فوتبال انگلستان در سال ۱۸۶۳، مجموعهٔ قوانین استاندار دسازی ‌شدند و خشونت در زمین ممنوع ‌شد. هم‌اکنون تیم ملی فوتبال بانوان ایالات متحده آمریکا در رتبهٔ یک تیم‌های ملی فوتبال قرار دارد. در المپیک سال ۱۹۹۶، فوتبال بانوان به برنامهٔ المپیک افزوده ‌شد. تیم ملی فوتبال بانوان ایالات متحده آمریکا چهار بار در سال‌های ۱۹۹۶ در آتلانتا، ۲۰۰۴ در آتن، ۲۰۰۸ در پکن و ۲۰۱۲ در لندن موفق به کسب مدال طلا شدند. بانوان آمریکا در بازی پایانی المپیک ۲۰۰۰ در سیدنی، از تیم ملی فوتبال بانوان نروژ شکست ‌خوردند و کسب مدال نقره نائل ‌آمدند.

فوتبال جانوران

چندین جانور بازی با توپ را بسیار دوست ‌دارند که از این میان می‌توان به خوک ها، فیل ها، پنگوئن ها و میمون ها اشاره‌ نمود. بسیاری از آن‌ها در جام جهانی ۲۰۱۰ نیز فوتبال بازی کرده‌اند. هم‌چنین جانورانی مانند گربه، کرکس، هشت‌پا، موش و سگ در حال فوتبال بازی ‌کردن دیده شده ‌اند. شیوهٔ فوتبال بازی ‌کردن جانوران متفاوت است. پنگوئن ‌ها توپ را میان دو پای خود قرار می‌دهند و به صورت مرغابی حرکت می‌کنند. کانگوروها توپ را میان دو پای خود قرار می‌دهند و می ‌پرند. شیرهای دریایی توپ را به هوا پرتاب می ‌کنند و تلاش می ‌کنند که آن را با سر خود نگه ‌دارند. خرچنگ ها بر روی زمین نشسته و دست و پا می ‌زنند و توپ را با استفاده از پاهای خود کم‌کم پیش می‌برند. لاک پشت ها نیز با پاهای کوتاه خود توپ را کم‌کم پیش می‌برند.

مسابقات فوتبال فیل‌ها سالانه تماشاگران بسیاری را در نپال جمع می‌کند. مربیان بر فیل‌ها سوار هستند و با راهنمایی آن‌ها، فیل‌ها توپ را با خرطوم و پاهای خود کم‌کم پیش می‌برند و گل‌هایی را نیز به ثمر می‌رسانند و تماشاگران به تماشای بازی آن‌ها می‌نشینند. تماشاگران بسیاری از سراسر جهان برای دیدن فوتبال فیل‌ها وارد نپال می‌شوند؛ به‌طوری‌که در سال ۲۰۱۰، حدود ۶۰۰٬۰۰۰ تماشاگر به تماشای فوتبال فیل‌ها نشستند.

انواع فوتبال

بازی‌ها و ورزش‌های متفاوتی وجود دارند که از تبار فوتبال هستند و نوعی از فوتبال محسوب می‌شوند. از این بازی‌ها و ورزش‌ها می‌توان به فوتبال پنج‌نفره، فوتسال، فوتبال ساحلی، فوتبال سالنی، فوتبال خیابانی، فوتبال آزاد و فوتبال پارالمپیک (فوتبال معلولان) اشاره نمود.

مسابقات فوتبال پنج‌ نفره یکی از انواع فوتبال است که توسط کنفدراسیون بین‌المللی ورزشی نابینایان و با استفاده از قوانین فیفا اداره می‌شود. فوتسال یکی از ورزش‌های مهم درون سالنی فوتبال است و منشأ شکل‌گیری آن به سال ۱۹۳۰ در کشور اروگوئه بازمی‌گردد. فیفا ورزش فوتبال ساحلی را با استفاده از مسابقات، دوره‌های آموزشی و دیگر اقدامات پیشرو به‌ منظور تشویق مردم در سراسر جهان ترویج و سازمان‌دهی کرده ‌است. فوتبال سالنی نیز نوعی فوتبال است که دو تیم شش ‌نفره بر روی چمن مصنوعی هاکی اجرا می‌کنند. فوتبال آزاد یک نوع فوتبال هنری و خلاقانه ‌است که برای انجام آن فقط به یک توپ نیاز است. فوتبال پارالمپیک نیز نوعی فوتبال است که مخصوص معلولان است و توسط فدراسیون بین‌المللی ورزشی معلولان طبق قوانین فیفا اداره می‌شود. فوتبال پارالمپیک برای معلولانی که ناتوانی جسمی دارند و نمی ‌توانند مانند بازیکنان فوتبال عادی فوتبال بازی ‌کنند، درست شده ‌است. فوتبال هفت‌نفره از انواع دیگر فوتبال است که با استفاده از قوانین فیفا انجام می‌گیرد و در بازی‌های پارالمپیک نیز انجام می‌شود.

فوتبال دستی یکی از بازی‌ها و ورزش‌های مربوط به فوتبال است که میان دو یا چند نفر انجام می‌گیرد و دارای ۸ میلهٔ افقی (۴ میله برای هر بازیکن) است. آدمک‌هایی به میله‌ها وصل شده‌اند که با حرکت طولی میله‌ها، آن‌ها به توپ ضربه می‌زنند و گل ‌زنی می‌کنند.

راگبی یکی از انواع فوتبال است که هر تیم ۱۵ بازیکن (در اتحادیهٔ راگبی) یا ۱۳ بازیکن (در لیگ راگبی) در زمین ‌دارد و با توپی بیضی ‌شکل (تخم‌ مرغی ‌شکل) انجام می‌شود. هردو اتحادیه و لیگ راگبی از سبک فوتبال ریشه گرفته ‌شده و در مدرسهٔ راگبی انگلستان بازی می ‌شده ‌است. این بازی برای نخستین‌بار توسط ویلیام وب الیس در مدرسهٔ راگبی انگلستان انجام ‌گرفت.

تبلیغ
تبلیغ
تبلیغ
تبلیغ

اگر مطلب ما برای شما مفید بود می توانید از طریق لینک های زیر آن را در شبکه های اجتماعی اشتراک گذاری کنید.

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *