فهرست سریع مطلب

دسترسی سریع به مطالب با تصویر

فوتبال ، بخش سوم ( قوانین )

یک بازی شامل دو تیم است که هرکدام ۱۱ بازیکن درون زمین دارند که یکی از آن‌ها دروازه‌بان است. اگر تعداد بازیکنان یک تیم درون زمین کم‌تر از ۷ نفر باشد، یا بیش از چهار بازیکن از یک تیم کارت قرمز بگیرند، بازی لغو می‌شود
امتیاز شما عزیزان به این مطلب
5/5

طبق رسم سایت نهایت ورزش روز های جمعه به مطالبی راجع به ورزش های گروهی اختصاص دارد. شما عزیزان می توانید ما را در کانال تلگرام و کانال روبیکا همراهی کنید.هفته گذشته درباره فوتبال ، بخش اول صحبت کردیم و به معرفی اجمالی این ورزش پرطرفدار پرداختیم، در بخش دوم به تاریخچه آن پرداختیم و در این بخش قصد داریم به قوانین کلی و قوانین هفده گانه فیفا بپردازیم.

بازیکنان، تجهیزات و مقامات


یک بازی شامل دو تیم است که هرکدام ۱۱ بازیکن درون زمین دارند که یکی از آن‌ها دروازه‌بان است. اگر تعداد بازیکنان یک تیم درون زمین کم‌تر از ۷ نفر باشد، یا بیش از چهار بازیکن از یک تیم کارت قرمز بگیرند، بازی لغو می‌شود. در مسابقات رسمی، حداکثر سه بازیکن می ‌توانند جایگزین سه بازیکن درون زمین بشوند. در همه مسابقات، باید نام بازیکن جایگزین به داور داده ‌شود. هریک از بازیکنان در طول بازی می‌توانند جایگزین دروازه ‌بان شوند. اگر بازیکنی بدون اجازه داور جایگزین بازیکنی دیگر شود، بازی توسط داور متوقف می‌شود؛ بنابراین تا هنگامی که بازی در جریان است، بازیکنی نمی ‌تواند جایگزین بازیکن دیگر شود و باید بازی متوقف ‌شود تا تعویض انجام ‌گیرد.

بازیکنان حق استفاده از وسایل خطرناک مانند جواهرات را ندارند. برخی از تجهیزات پایه بازیکنان که داشتن آن‌ها اجباری است، عبارتند از: یک پیراهن بدون آستین که می‌توان از زیر آن پیراهنی آستین‌دار پوشید؛ به شرطی که رنگ پیراهن آستین ‌دار هم‌رنگ پیراهن بدون آستین ‌باشد. یک شورت ورزشی که اگر از زیرش شورتی دیگر پوشید ه‌شود، باید هم ‌رنگ شورت اصلی باشد. یک جوراب کش‌ باف ساق‌ دار که ظاهراً ساق بلندی هم دارد و کفش. بازیکن علاوه بر تجهیزات پایه، باید ساق‌بند داشته ‌باشد که کاملاً توسط جوراب ورزشی پوشیده‌ شده ‌است و از لاستیک، پلاستیک یا مواد مشابه آن‌ها ساخته‌شده‌است.

بازیکنان هر دو تیم و داوران باید لباس‌هایی را بپوشند که تیم‌ها و داوران را از یک ‌دیگر متمایز بکند. علاوه بر این، دروازه ‌بانان نیز باید لباس‌هایی بپوشند که آن‌ها را از هم‌ تیمی‌ هایشان و داوران متمایز و جدا کند. بازیکنان نمی ‌توانند هیچ‌گونه شعار و تبلیغات سیاسی و مذهبی و شخصی را روی تجهیزات پایه خود آشکار کنند. همچنین بازیکنان باید هرگونه شعار و تبلیغات سیاسی و مذهبی را از روی لباس زیرین پیراهن ورزشی خود از بین ‌ببرند. آشکار کردن شعارها و تبلیغات سیاسی و مذهبی و شخصی توسط فیفا تحریم ‌شده ‌است.

هر بازی توسط داوری مقتدر که توانایی اجرای همه اعمال داوری در زمین را داشته ‌باشد، اداره می‌شود. داوران تنها در صورت مشورت با کمک ‌داوران یا داور چهارم (به‌ شرط این که بازی مجدداً آغاز نشده ‌باشد)، نظر خود را تغییر می‌دهند یا بازی را فسخ می‌کنند. در زمین دو کمک‌ داور وجود دارد که صلاحیت اعتراض به تصمیمات نادرست داور وسط را برعهده ‌دارند. آن‌ها برای کنترل درست بازی معمولاً حدود ۹٫۱۵ متر (۱۰ یارد) از خط عرضی زمین فاصله ‌دارند. داور چهارم نیز یکی دیگر از مقامات داوری است که بیرون زمین قرار دارد و مسئولیت‌هایی هم ‌چون هماهنگی تعویض بازیکن‌های تیم‌ها را برعهده ‌دارد. در صورتی که یکی از کمک ‌داوران توانایی ادامهٔ کمک ‌داوری بازی را نداشته ‌باشد، داور چهارم جایگزین او می‌شود. در مسابقات جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۲، دو داور به ‌طور آزمایشی روی خط دروازه‌ها ایستادند و کمک‌ داوران را در تصمیم‌گیری به ‌ویژه تصمیم‌ گیری‌ های منطقهٔ پنالتی کمک کردند. چندی پیش، فیفا به فدراسیون‌های عضو خود اعلام ‌کرد که آن‌ها می‌توانند در صورت داشتن فناوری لازم، از فناوری گل–لاین استفاده‌ کنند و این فناوری در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ و از فصل ۲۰۱۴–۲۰۱۳ در لیگ برتر انگلستان مورد استفاده قرار گرفت. فناوری گل–لاین روشی است که اعلام می‌کند آیا توپ از خط دروازه رد شده ‌است یا خیر و دستیار الکترونیکی داور محسوب می‌شود. امکان‌ دارد که در اثر سرعت بسیار توپ، داور درست نبیند که آیا توپ از خط دروازه گذشته ‌است یا خیر و دچار اشتباه شود و این فناوری گذشتن یا نگذشتن توپ از خط دروازه را از طریق ساعت داور، به او اعلام می‌کند.

زمین استاندارد بازی فوتبال


زمین بازی فوتبال باید مستطیل ‌شکل با سطحی از جنس چمن باشد. با توجه به این که قوانین فوتبال در انگلستان شکل گرفته ‌است، اندازه زمین فوتبال بر اساس دستگاه امپراتوری بیان می‌شوند و در این اندازه ‌گیری، از دستگاه متریک استفاده نمی‌شود. استفاده از واحدهای اندازه ‌گیری دیگر، به ‌شکل سنتی در خارج از بریتانیا نیز مرسوم ‌است.

طبق ابعاد میدان زمین که توسط هیئت بین‌المللی فوتبال نوشته شده ‌است، طول زمین باید ۹۰ تا ۱۲۰ متر (۱۰۰ تا ۱۵۰ یارد) و عرض آن ۴۵ تا ۹۰ متر (۵۰ تا ۱۰۰ یارد) باشد. خط میانی زمین که به ‌اندازه عرض زمین است، مناطق حمله و دفاع دو تیم را جدا می‌کند و شعاع دایره میانی میدان ۹٫۱۵ متر (۱۰ یارد) است. زمین از دو سمت به محوطه جریمه مستطیل ‌شکل امتداد می‌یابد و این محوطه جریمه ۱۶٫۵ متر (۱۸ یارد) از خط دروازه فاصله ‌دارد. محوطه کوچک مستطیل ‌شکل درون محوطه جریمه که منطقهٔ گل ‌زنی نامیده می‌شود، ۵٫۵ متر (۶ یارد) از خط دروازه فاصله ‌دارد.

فاصلهٔ نقطهٔ پنالتی تا خط دروازه ۱۱ متر (۱۲ یارد) است. دور نقطهٔ کرنر یک‌ چهارم دایره‌ای وجود دارد که شعاع آن ۱ متر (۱ یارد) است. فاصلهٔ میان دو تیرک دروازه ۷٫۳۲ متر (۸ یارد) و فاصلهٔ میان سر تا ته آن نیز ۲٫۴۴ متر (۲٫۷۵ یارد) است. طول محوطه جریمه ۴۰ متر (۴۴ یارد) است.

مدت زمان، گل زده و سیستم


بازی فوتبال در دو نیمه ۴۵ دقیقه ‌ای اجرا می‌شود و ممکن ‌است که با موافقت دو تیم و داور، مدت زمان آن کاهش ‌یابد. هرگونه تغییر مدت بازی باید پیش از آغاز بازی میان داور و دو تیم هماهنگ شود. (برای نمونه، به دلیل نبود نور کافی هر نیمه به ۴۰ دقیقه تغییر زمان می‌دهد) میان دو نیمه بازی وقت استراحتی به ‌مدت ۱۵ دقیقه تعیین ‌شده ‌است و مدت ‌زمان آن فقط با موافقت داور تغییر می‌کند. وقت‌های اضافهٔ پس از دو نیمه به ‌منظور اجرا کردن وقت‌های تلف‌ شده‌ای است که در اعمالی مانند تعویض بازیکنان، بررسی آسیب ‌دیدگی بازیکنان، بیرون ‌آوردن بازیکنان آسیب ‌دیده از زمین، اتلاف وقت یا هر دلیل دیگری تلف‌ شده‌ است. تعیین چند دقیقه وقت تلف‌ شده در هر بازی به ‌عهدهٔ داور وسط است. هر چقدر وقت برای زدن یک ضربه پنالتی تلف ‌شود، داور آن را در وقت‌های اضافهٔ پایان هر نیمه در نظر خواهد گرفت.

در صورتی که در مسابقات حذفی تیم برنده در طول در ۹۰ دقیقه و وقت‌های اضافه مشخص نشود، باید از ضربات پنالتی استفاده ‌کرد. پنج بازیکن دلخواه می‌ توانند برای هر تیم یک پنالتی بزنند. اگر برنده در پنج پنالتی نخست نیز مشخص‌ نشود، ضربات پنالتی وارد مرحلهٔ مرگ ناگهانی می‌شود که هر تیم یک پنالتی می‌زند و به این معنی است که اگر یک تیم پنالتی را تبدیل به گل کرد و تیم دیگر موفق به انجام این کار نشد، تیم گل ‌زن برنده بازی می‌شود.

قانون گل زده در خانه حریف یکی از قوانین رسمی مسابقات رفت و برگشت اینطور است که در صورت برابر بودن تفاضل گل دو تیم در دو بازی، تیمی که در خانه حریف گل بیشتری زده ‌باشد، برنده مجموع دو بازی است و به مرحلهٔ بعدی راه پیدا می‌کند. این قانون توسط یوفا طراحی ‌شد و برای نخستین ‌بار در جام در جام اروپا ۱۹۶۶–۱۹۶۵ استفاده ‌شد و در سال ۱۹۶۸–۱۹۶۷ نیز به لیگ قهرمانان اروپا راه ‌یافت. پس از این، در مسابقات دیگر این قاره نیز به تصویب ‌رسید.
گل طلایی در فوتبال به گلی اطلاق می ‌گردد که اگر در وقت‌های اضافهٔ ۱۵ دقیقه‌ای به ‌ثمر رساند ه‌شود، تیم گل ‌زن برنده بازی می‌شود و بازی به پایان می‌رسد. گل طلایی را در گذشته‌های نه ‌چندان دور مرگ ناگهانی می ‌نامیدند؛ این اصطلاح برای نخستین ‌بار در سال ۱۹۹۲ برداشته ‌شد و اصطلاح گل طلایی بر آن نهاده ‌شد. گل طلایی در سال ۱۹۹۳ توسط فیفا معرفی ‌شد که در آن زمان‌ها عنصری کلیدی در تعیین برنده در مسابقات حذفی محسوب می‌شد. نخستین گل طلایی در مسابقهٔ میان استرالیا و اروگوئه در یک ‌چهارم نهایی جام جهانی فوتبال زیر ۲۰ سال به ثمر رسید. در پی طوفان شکایات و گله ‌ها از این قانون، یوفا گل نقره‌ای را در سال ۲۰۰۲ معرفی ‌کرد و این قانون جایگزین گل طلایی شد. گل نقره‌ای یکی از روش‌های تعیین برنده در مسابقات حذفی به ‌شمار می‌رفت. اگر در طول ۹۰ دقیقه دو تیم به‌ تساوی برسند و تیمی در یکی از وقت‌های اضافهٔ ۱۵ دقیقه‌ای گلی به ‌ثمر برساند و آن نیمهٔ وقت اضافه به پایان برسد، تیم گل ‌زن برنده بازی است. گل نقره‌ای قانونی اجباری بوده‌ است. نخستین گل نقره‌ای در جام یوفا ۲۰۰۳ به ‌ثمر رسیده ‌است. هم‌چنین در جام ملت‌های اروپا ۲۰۰۴ مورد استفاده قرار گرفت؛ به‌طوری‌که یونان با به ‌ثمر رساندن گل نقره‌ای مقابل جمهوری چک، به مسابقهٔ پایانی راه ‌یافت. این قانون نیز توسط هیئت بین‌المللی فوتبال برداشته ‌شد.

به تاکتیک‌هایی که سرمربی برای بازی تیم در نظر می‌گیرد و بازیکنان مطابق این تاکتیک‌ها در زمین چیده می‌شوند، سیستم فوتبال می‌گویند که به ‌نوعی همان ساختار تیم است. دروازه‌ بان یک پست ثابت‌ است و در سیستم جایی ندارد و ده بازیکن دیگر در این سیستم در زمین چیده می‌شوند. از جملهٔ این سیستم‌ها می‌توان به ۲–۴–۴، ۱–۱–۴–۴، ۱–۵–۴، ۳–۳–۴ و ۲–۳–۵ اشاره ‌نمود. سیستم ۲–۴–۴ یکی از رایج‌ترین سیستم‌های فوتبال است که در انگلستان بسیار کاربرد دارد و از ۴ مدافع، ۴ هافبک و ۲ مهاجم تشکیل شده ‌است. سیستم ۱–۱–۴–۴ چنانچه از نامش پیداست، گیج‌کننده نیست. در این سیستم، چهار مدافع و چهار هافبک بازی می‌کنند و مهاجم دوم پشت مهاجم اصلی قرار دارد. سیستم ۱–۵–۴ را به ‌طور سنتی تیم‌های اروپایی در لیگ‌های برتر خودشان به ‌کار می‌گیرند. این سیستم از چهار مدافع، پنج هافبک و یک مهاجم تشکیل شده ‌است. سیستم ۳–۳–۴ یک سیستم کاملاً هجومی است. این سیستم از چهار مدافع، سه هافبک و سه مهاجم تشکیل می‌شود و علاوه بر حمله ‌کردن با سه مهاجم، خط هافبکی قوی و نیرومند را دارا می‌باشد. سیستم ۲–۳–۵ نیز تا چند سال پیش به یک سیستم محبوب تبدیل‌شده و به ‌خوبی امکان جابه‌جایی مهاجمان و مدافعان را فراهم می‌کند. این سیستم همان‌طور که از نامش پیداست، از پنج مدافع، سه هافبک و دو مهاجم تشکیل شده ‌است. یکی از سیستم‌های نوین فوتبال ۱–۴–۱–۴ است که ساختاری مانند ۳–۳–۴ دارد، با این تفاوت که هافبک‌ها و مهاجمان چپ و راست تقریباً روی یک خط بازی می‌کنند و مهاجم نوک از دیگر مهاجمان جلوتر بازی می‌کند. از دیگر سیستم‌های محبوب فوتبال، ۲–۵–۳ است که شامل سه مدافع، پنج هافبک و دو مهاجم می‌شود.

قوانین هفده‌گانه فیفا


فیفا قوانینی در درون و بیرون از زمین فوتبال وضع کرده ‌است. این قوانین در ۳ مارس ۲۰۱۲ تغییر کرد و در ۱ ژوئن ۲۰۱۲ به اجرا درآمد. در زیر به‌ طور مختصر به شرح آن‌ها می‌پردازیم:

زمین بازی

بازی باید روی چمن طبیعی یا مصنوعی به رنگ سبز انجام ‌گیرد. از چمن مصنوعی در بازی‌های جام کنفدراسیون‌ها یا مسابقات بین‌المللی باشگاهی استفاده می‌شود. زمین‌ها باید حداقل کیفیت بین‌المللی تعیین‌شده توسط فیفا را داشته ‌باشد.


توپ

توپ بازی باید از چرم یا مواد مناسب دیگر ساخته شده ‌باشد و محیط آن بیش از ۷۰ سانتی‌متر یا کم‌تر از ۶۸ سانتی‌متر نباشد.


تعداد بازیکنان فوتبال

هر تیم در هر بازی باید ۱۱ بازیکن درون زمین داشته‌ باشد که یکی از آن‌ها دروازه ‌بان است. تیمی که افراد درون زمینش کم‌تر از ۷ بازیکن باشد، حق ادامهٔ بازی را ندارد.


تجهیزات بازیکنان

بازیکن حق استفاده یا پوشیدن هرگونه چیز خطرناکی مانند جواهرات را ندارد.


داور

هر بازی توسط یک داور که اقتدار کامل بر اجرای قوانین بازی را داشته ‌باشد، کنترل می‌شود.

کمک‌ داوران فوتبال

دو کمک‌داور در زمین وجود دارند که می‌توانند در این موارد به تصمیم داور اعتراض‌ کنند:

۱- هنگامی که تمام توپ میدان بازی را ترک ‌کند.

۲- هنگامی که کرنر، گل و پرتاب انجام می‌گیرد.

۳- هنگامی که ممکن ‌است یک بازیکن در شرایط آفساید باشد.

۴- زمانی که تیمی درخواست تعویض ‌کند.

۵- هنگامی که از دیدگاه داور، سوء رفتار یا هر حادثهٔ دیگری رخ ‌دهد.

۶- هنگامی که خطایی انجام می‌گیرد، کمک‌داور می‌تواند مسئله را بهتر برای داور توضیح‌ دهد.

۷- هنگامی که در ضربات پنالتی، پیش از این که بازیکن ضربه را بزند، دروازه ‌بان پایش از خط دروازه جلوتر بیاید و توپ وارد دروازه شود، کمک ‌داور اعتراض می‌کند.


مدت زمان بازی فوتبال

بازی فوتبال در دو نیمه ۴۵ دقیقه‌ای انجام می‌گیرد، مگر این ‌که داور و دو تیم بر تغییر مدت زمان بازی توافق کرده ‌باشند. هرگونه توافق برای تغییر مدت زمان بازی (برای مثال کاهش هر نیمه به ۴۰ دقیقه به ‌دلیل نبود نور کافی) باید پیش از انجام بازی، صورت گرفته ‌باشد.


آغاز مجدد بازی

بازی در این موارد مجدداً آغاز می‌گردد:

۱- هنگام آغاز مسابقه

۲- پس از به ‌ثمر رسیدن یک گل در طول بازی

۳- هنگام آغاز نیمه دوم

۴- هنگام آغاز هردو نیمه وقت‌های اضافی.


توپ درون و بیرون از بازی

هنگامی که تمام توپ از خط دروازه یا خط ‌های طولی و عرضی زمین رد شود، بازی توسط داور متوقف می‌شود.

گل‌ زدن

هنگامی که تمام توپ از خط دروازه رد شود، به ‌شرطی که پیش از آن خطایی صورت نگرفته ‌باشد، این تیم گل به ‌ثمر رسانده ‌است.

آفساید در فوتبال

بر اساس این قانون بازیکنی که در موقعیت آفساید قرار دارد حق مشارکت فعال در بازی را ندارد. بازیکنی در موقعیت آفساید است که در هنگام زدن ضربه توپ توسط هم ‌تیمیش هم جلوتر از توپ و هم جلوتر از بازیکن ماقبل آخر تیم حریف به دروازه حریف نزدیکتر باشد.

خطا و سوء رفتار در فوتبال

هنگامی که بازیکنی هریک از این خطاها را انجام ‌دهد، خطا کرده ‌است و ضربهٔ آزاد به تیم حریف تعلق می‌گیرد:

۱- زدن ضربه یا لگد به بازیکن حریف

۲- خطای پشت پا زدن یا تلاش برای انجام خطای پشت پا زدن

۳- پرش بر روی بازیکن حریف

۴- حمله به حریف

۵- حملات یا اقدام به حملات به حریف

۶- هل ‌دادن حریف

۷- تکل ‌زدن بر روی حریف.


ضربات آزاد در فوتبال

ضربات آزاد یا به ‌شکل مستقیم یا غیر مستقیم ‌اند.


ضربه پنالتی

اگر بازیکن تیم خودی، بر روی بازیکن حریف که در محوطهٔ جریمه‌شان است، خطا کند، خطای پنالتی صورت گرفته ‌است. شانس گل ‌زدن از ضربهٔ پنالتی به ‌شکل مستقیم، بسیار زیاد است. زمان تلف‌ شده برای زدن یک پنالتی، در پایان هر نیمه یا وقت اضافه گرفته می‌شود.


پرتاب

پرتاب یکی از روش‌های آغاز مجدد بازی ‌است. هنگامی که توپ به بازیکنی برخورد کند و تمام توپ از خط طولی زمین بیرون ‌برود، تیم حریف باید توپ را از محل بیرون ‌رفتن آن روی خط، پرتاب ‌کند. گل ‌زدن با یک پرتاب ممنوع ‌است.


ضربه گل

گل‌ زنی یکی دیگر از روش‌های آغاز مجدد بازی ‌است. اگر توپ از خط دروازه رد شود و بازیکن دیگری به توپ برخورد کند، آن ضربه گل محسوب می‌ شود. یک گل ممکن ‌است تنها با زدن یک ضربه به‌ ثمر برسد.


ضربه کرنر

ضربهٔ کرنر روشی دیگر برای آغاز مجدد بازی ‌است. هنگامی که توپ به بازیکن خودی برخورد کند و از خط عرضی دروازه خودی رد شود، برای تیم حریف ضربهٔ کرنر به ‌دست می‌آید. یک گل ممکن است از راه ضربهٔ کرنر به ‌طور مستقیم به تیم حریف به ‌ثمر رساند ه‌شود.

تبلیغ
تبلیغ
تبلیغ
تبلیغ

اگر مطلب ما برای شما مفید بود می توانید از طریق لینک های زیر آن را در شبکه های اجتماعی اشتراک گذاری کنید.

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *