فهرست سریع مطلب

دسترسی سریع به مطالب با تصویر

کایت سواری یا هنگ گلایدر

کایت سواری ورزش هوایی ساده و محبوبی است که در آن خلبان بر روی یک هارنس (افسار) که از بال آویزان است سوار می شود و از طریق انتقال دادن وزن بدن خود به طرفین آن را کنترل می کند.
امتیاز شما عزیزان به این مطلب
5/5

طبق رسم سایت نهایت ورزش روز های پنج شنبه به مطالبی راجع به ورزش های ماجراجویانه اختصاص دارد. شما عزیزان می توانید ما را در کانال تلگرام و کانال روبیکا همراهی کنید.در این مقاله می خواهیم به ورزش خطرناک کایت سواری بپردازیم.


کایت سواری ورزش هوایی ساده و محبوبی است که در آن خلبان بر روی یک هارنس (افسار) که از بال آویزان است سوار می شود و از طریق انتقال دادن وزن بدن خود به طرفین آن را کنترل می کند.

هنگ گلایدر شباهت بسیاری به پاراگلایدر دارد اما از قسمت های بسیار ساده تر و کم هزینه تری نسبت به پاراگلایدر تشکیل شده است. بر خلاف برخی دیگر از گلایدر ها که به هواپیما هایی بدون نیروی موتوری شباهت دارند، هنگ گلایدر ها مانند بادبادک هایی بزرگ هستند. اصلی ترین مزیت هنگ گلایدر ها سرعت بالاتر آن ها نسبت به پاراگلایدر ها است که به شما این اجازه را می دهد که در جریان های نسبتا قوی تر هوا هم پرواز کنید.

گلایدر ها اغلب به وسیله یک ماشین یا هواپیما کشیده شده و در آسمان به پرواز در می آیند، این در حالی است که هنگ گلایدر ها معمولا از یک نقطه در ارتفاع پرش کرده و به وسیله جریان باد به حرکت در می آیند.

آیا کایت سواری ایمن است؟


هنگ گلایدینگ هم مانند هر ورزش دیگری خطرات و ریسک های مختص به خود را دارد. در دوره های آموزش کایت سواری، آموزش های ایمنی و نکاتی جهت کنترل استرس، آموزش داه می شود. داشتن رفتار درست و تجهیزات ایمن از مهم ترین شرایط قبل از آموزش پرواز ایمن هستند. اگر این شروط با سرعت آهسته همراه شوند، هنگ گلایدر ها می توانند پروازی نسبتا ایمن و راحتی را فراهم کنند.

پرواز با هنگ گلایدر چگونه است؟


خلبان قبل از پرش از روی سکو، شروع به دویدن کرده تا به شتاب و سرعت مورد نیاز برای پرواز برسد. سپس در وضعیتی مناسب در هارنس جای گرفته و با انتقال دادن وزن خود در هماهنگی با میله های کنترلی به طرفین، هنگ گلایدر را کنترل می کند. به طور کلی پرواز با هنگ گلایدر تا حدودی سخت تر از پرواز با یک پاراگلایدر است. نکته دیگری که وجود دارد این است که هنگ گلایدر ها قابلیت پرواز در سرعت های بسیار بالاتر و جریان بادهای شدیدتری را نیز دارند.

پیش نیاز های پرواز


اکثر سایت های پروازی در ایران، تنها محدودیت حداقل سن ۱۶ سال را برای علاقه مندان به این ورزش داشته و محدودیت سنی دیگری برای بزرگسالان وجود ندارد. علاوه بر این، شما بایستی آمادگی جسمانی حداقلی و همینطور از دید و بینایی خوبی نیز برخوردار باشید. اگر هر گونه ضعف و یا مشکل پزشکی ای دارید قبل از اقدام به آموزش دیدن و پرواز، از یک پزشک مشاوره بگیرید.

چه تجهیزاتی برای کایت سواری نیاز است؟


جدا از گلایدر و هارنس، شما برای پرواز نیاز به کلاه ایمنی، لباس گرم، کفش های مناسب، دستکش، غذای بسته بندی شده و نوشیدنی دارید. حتما زمانی اقدام به خرید این لوازم کنید که از علاقه خود به این ورزش مطمئن شده باشید. همچنین همواره سعی کنید با تجهیزات خودتان پرواز کنید.

قبل از اقدام به خرید نیز حتما از یک متخصص مشاوره بگیرید زیرا نکته های بسیاری در ارتباط با تجهیزات مناسب برای شروع آموزش وجود دارد و اگر در خرید خود دچار اشتباه شوید، ممکن است هزینه های بسیاری را به خود تحمیل کنید.

شرایط آب و هوایی مناسب برای پرواز چیست؟


هنگ گلایدینگ ورزشی بسیار وابسته به آب و هوا بوده و پرواز تنها در شرایط مشخصی امکان پذیر است.در صورتی که وضعیت جوی مناسب باشد، شما قادر خواهید بود مدت زمان زیادی را به پرواز مشغول باشید. طولانی ترین مسافتی که توسط یک کایت طی شده است، ۷۶۱ کیلومتر بوده است. در انتها باید یادآور شد که تصمیم برای پرواز، به نظر آموزش دهنده شما بستگی دارند. حتما قبل از اقدام به پرواز، شرایط آب و هوایی را با آموزش دهنده خود چک کنید.

تبلیغ
تبلیغ
تبلیغ
تبلیغ

اگر مطلب ما برای شما مفید بود می توانید از طریق لینک های زیر آن را در شبکه های اجتماعی اشتراک گذاری کنید.

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *