فهرست سریع مطلب

دسترسی سریع به مطالب با تصویر

کشتی ، بخش اول ( قوانین )

کشتی نوعی ورزش است که در آن دو انسان غیر مسلح با یک دیگر گلاویز شده و برای به زمین زدن یا بی ‌تعادل کردن و امتیاز گرفتن از همدیگر تلاش می‌ کنند.
امتیاز شما عزیزان به این مطلب
5/5

طبق رسم سایت نهایت ورزش روز های شنبه به مطالبی راجع به هنر های رزمی می پردازیم شما عزیزان می توانید ما را در کانال تلگرام و کانال روبیکا همراهی کنید. در این مقاله می خواهیم به ورزش سخت و نفس گیر کشتی بپردازیم. در این مقاله به واژه شناسی و قوانین و اصطلاحات این رشته می پردازیم و در مقاله بعدی به تاریخچه این رشته در ایران و برخی قوانین بین المللی آن خواهیم پرداخت.

کشتی نوعی ورزش است که در آن دو انسان غیر مسلح با یک دیگر گلاویز شده و برای به زمین زدن یا بی ‌تعادل کردن و امتیاز گرفتن از همدیگر تلاش می‌ کنند. این رشته یکی از قدیمی ‌ترین و فراگیر ترین و مهیج ترین ورزش‌های جهان است و احتمالاً در دوران ماقبل تاریخ با تغییر شکل در جنگ‌های تن ‌به ‌تن و جایگزین کردن مرگ یا صدمات شدید با یک پیروزی نمادین ایجاد شده ‌است. شواهد بسیاری از حضور کشتی در تمامی تمدن‌های آغازین بشری وجود دارد. البته اولین بار در یونان باستان به یک ورزش واقعی تبدیل و در سال ۷۰۴ پ. م وارد المپیک شد. در المپیک باستان قهرمان کشتی پس از قهرمان پرتاب دیسک مهم‌ترین پهلوان یونان شمرده می‌شد. داستان رقابت اودیسه و آژاکس که هومر در ایلیاد روایت کرده‌ است از قدیمی‌ترین و باشکوه ‌ترین داستان‌های مربوط به این رشته است. کشتی بانوان مانند مردان رشد کرده و تفاوتی از جهت پیشرفت آن در ابتدا نداشته ‌است اما در دوران مدرن قدری از کشتی مردان عقب‌ تر افتاده ‌است. سبک‌های متنوعی از این رشته در کشورهای مختلف دنیا تمرین می‌شود. از مهم‌ترین سبک‌های ملی و محلی این ورزش می‌توان به انواع کشتی با کمربند شامل گلیما در ایسلند، شوینگن در سوئیس، گوراش در آسیای میانه و نیز سومو و جوجیتسو در ژاپن، و سامبو در روسیه اشاره کرد. در ایران نیز این ورزش با چوخه یکی از رشته‌های محلی و بومی می‌باشد. تقریباً تمام کشورهای دنیا دو سبک المپیکی این رشته یعنی کشتی فرنگی و کشتی آزاد را پذیرفته‌اند، تفاوت این دو در آن است که در بخش فرنگی، که بیشتر در اروپای قاره‌ای محبوب است، گرفتن پائین کمر و استفاده از پا ممنوع است اما در بخش آزاد ورزشکاران این حرفه اجازه همین اعمال را دارند. مسابقات این دو رشته زیر نظر اتحادیه جهانی کشتی برگزار می‌شود. این ورزش یکی از قوی ترین و سخت ترین ورزش های رزمی در جهان است و ارتشی ها و پلیس ها برای مبارزه و دفاع از خود این ورزش را آموزش می بینند.

واژه شناسی

نام این رشته ورزشی رزمی از کمربندی به نام کُستی گرفته شده که پارسیان و زرتشتیان هنگام غروب آفتاب به کمر خود می‌بستند و در برابر کانون آتش به دعا خواندن می‌پرداختند. کشتی گرفتن به معنی کمر یکدیگر را گرفتن است. اصل آن در زبان پهلوی، کُستیک و در زبان فارسی دری گُشتی خوانده می‌شود. این کمربند که زرتشتیان آن را «بندرین» نیز می‌نامند، کمربندی است با ۷۲ نخ که از پشم گوسفند توسط زن موبدی بافته می‌شود. ۷۲ به شش رشته تقسیم می‌گردد و هر دسته دوازه نخ دارد که هفتاد و دو اشاره دارد به هفتاد و دو فصل یسنا (یکی از بخش‌های اوستا) و دوازده به دوازده ماه سال و شش اشاره دارد به شش گاهنبار (حبش‌های دینی سال). کستی را سه بار بر کمر می‌بستند که یادآور سه اصل زرتشت یعنی «گفتار نیک، کردار نیک و پندار نیک» بود.

قوانین کشتی

ضربه فنی

تماس پشت حریف به طوری ‌که هر دو شانه به مدت ۱ثانیه به تشک بچسبد.

پرتاب

فنون پرتابی در کشتی آزاد ۴ امتیاز و در کشتی فرنگی هم ۴ امتیاز خواهد داشت ولی در بخش فرنگی اگر همراه با چرخش و کنترل در هوا باشد ۵ امتیاز به اجراکننده فن تعلق می‌گیرد.

پایان مسابقه کشتی

در بخش آزاد اختلاف امتیاز ده و در بخش فرنگی اختلاف امتیاز هشت به معنای پایان مسابقه است اگر هیچ‌کدام از دو کشتی گیر حریف خود را ضربه فنی نکنند یا به اختلاف امتیاز عالی نرسند پس از پایان شش دقیقه تایم قانونی کشتی کشتی‌گیر با امتیاز بیشتر برنده اعلام خواهد شد. نکته: در صورت برابر بودن امتیازات کشتی‌گیری که امتیاز آخر را گرفته باشد پیروز خواهد شد.

زمان برگزاری مسابقات

همه کشتی‌ها از ساعت ۱۰ صبح آغاز و بین هر مسابقه تا کشتی بعدی ۳۰ دقیقه فاصله خواهد بود.

تبلیغ
تبلیغ
تبلیغ
تبلیغ

اگر مطلب ما برای شما مفید بود می توانید از طریق لینک های زیر آن را در شبکه های اجتماعی اشتراک گذاری کنید.

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *